Nasveti

Striženje pasjih krempljev

kako psu postrizem kremplje

Striženje pasjih krempljev je pomemben del pasje nege, a žal prepogosto spregledan.

 

Ali veš zakaj je redna skrb za pasje kremplje zelo pomembna?

Predolgi kremplji :
– psa ovirajo pri normalni hoji, posledično pa ima zaradi tega lahko tudi težave s hrbtenico.
– pri hoji pritiskajo nazaj v koren kremplja, kar je za psa lahko boleče.
– povzročajo spremembe v drži in hoji psa, kar dolgoročno vpliva tako na mišice kot sklepe.
– se lahko zlomijo ali zatrgajo, kar povzroči bolečine, krvavitve in okužbe. Včasih pa je treba krempelj v celoti odstraniti.

Krajši kremplji psu omogočajo boljši oprijem na podlagi

kako psu postrežem krempljeKako pogosto naj kremplje postrižem?

Pogostost striženja je odvisna od psa do psa, terena po katerem se giba in aktivnosti.
Aktivni psi, ki se veliko gibajo po grobem terenu si kremplje pobrusijo bolj, kot psi ki se večinoma gibajo po mehkih poljskih in gozdnih poteh. Priporočamo striženje na 2-3 tedne. Pogosto se namreč zgodi, da se tudi pri aktivnih psih pobrusijo le sredinski kremplji, stranska pa ostaneta nepobrušena.

 

Kako pravilno postrižem kremplje?

Za striženje krempljev potrebujemo klešče , škarje ali giljotino.

Zagotovite miren prostor, kjer psa ne bodo zanimali ostali okoljski dejavniki, ko se lotite striženja prvič si priskrbite pomočnika, ki bo psa nagrajeval za vsak dotik s škarjami. Vsekakor si želimo, da bo naš pes povezal striženje z nečim pozitivnim in bo to postalo opravilo, ki mu ne bo predstavljalo stresa. Včasih imajo psi že ob prvem stiku s škarjami nerazumljivo fobijo in strah pred njimi, ne prehitevajte stvari, morda se bosta ob prvem (morda tudi še ob desetem 🙂 ) striženju z opremo le spoznavala.
Strizite vedno le malo po malo – 1-2mm, pri svetlih krempljih boste po sredini kremplja opazili roza črtico, ki je ne smete zarezati. Pri temnih krempljih je potrebno več prakse in potrepljenja in režete dokler ne opazite središčne točke.

striženje pasjih krempljev

Če ste nego krempljev malo zanemerili in ima pes v tem trenutku zelo predolge kremplje, jih ne boste mogli skrajšati na primerno dolžino, že ob prvem striženju. Kremplje strizite tedensko, da se bo živec v kremplju umikal vse bolj h korenu kremplja in tako boste sčasoma prišli do ustrezne dolžine. Vsekakor velja, da ko slišite drsanje krempljev po površini je čas za striženje.

Kremplje lahko tudi pilimo, postopek je za pse, ki se bojijo klešč bolj prijazen, je pa bolj zamuden.

Kaj pa peti prst?

Ker le-ta nima stiska s tlemi, se ne obrabi in je krajšanje zelo pomembno. Najpogosteje je ravno peti prst žrtev zlomov in zatrganih krempljev.

Zarezal sem krempelj in ta krvavi!

Nič hudega, na trgu sicer obstaja nekaj praškov za zaustavitev krvavitve, ker verjameš ali ne, se to lahko zgodi tudi profesionalcu. Če praška nimaš pri roki lahko uporabiš kar navadno moko ali otroški puder. Oba bosta funkcijo opravila enako dobro. Brez panike, krvi bo veliko, a ni tako hudo kot izgleda.

striženje pasjih krempljevZ malo vaje in potrpljenja lahko striženje pasjih krempljev postane rutinski del nege, tako kot je to česanje dlake in psu ne bo predstavljal večjega stresa. Če pri striženju nisi samozavesten, pa lahko to še vedno prepustiš profesionalcem in nego krempljev opravi veterinar ali pasji frizer.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja